Архів новин

< грудень 2011 >
П В С Ч П С Н
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31         

Останні коментарі

Великопісне послання 2011р.

Великопісне послання Преосвященнішого НИКОДИМА, єпископа Володимир-Волинського і Ковельського пастирям та пастві Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви
Будемо постити постом приємним, угодним Господеві. Істинний піст це позбавлення зла, утримання язика, пригнічення в собі гніву, віддалення від пристрастей, злослов’я, неправди, клятвопорушення. Усього цього зубожіння є піст істинний і благоприємний.


З богослужіння у понеділок 1-ї седмиці ПостуУлюблені у Господі, отці, брати і сестри!

Христос посеред нас!

Невпинно минає час, який Господь положив у владі Своїй, минули свята і ось, ми знову стоїмо на порозі Великого і святого посту, який будемо звершувати разом з вами на шляху до Пасхи Господа нашого.

Життя сьогоднішнього суспільства далеке від Євангелія, в ньому панують ідеали нестримного споживання, гріха і неправди. Не вільне від цього і життя кожного з нас. Свята Чотиридесятниця дає можливість вирватися з буденності гріха, оновитися і зцілитися. Недаремно Великий піст називають ще весною духовною. Існує ще один погляд на Святу Чотиридесятницю, як десятину року – десяту частину днів життя нашого, яку ми повинні пожертвувати Богові, присвятивши молитві і духовним роздумам, справам любові та милосердя.

«Ніч минула, а день наблизився, отже відкиньмо діла темряви і зодягнімось у зброю світла» (Рим. 13,12) – цими словами апостола Павла Церква вводить нас у Святу Чотиридесятницю Знаряддям цього духовного удосконалення є молитва і піст.

Піст – це перша божественна заповідь (Бут. 2,16–17). За висловом святителя Василія Великого, він – «ровесник людства, бо узаконений в раю». «Оскільки ми не постилися, то викинуті з раю, – продовжує далі Святитель, – тому будемо поститися, щоб знову увійти в рай». 1

Святі отці називають піст «матір’ю целомудрія, викривателем гріхів, проповідником покаяння, жительством ангелів і спасенням людей». 2

Втім, справжній піст має дві складові – фізичну і духовну. Жодна з них окремо не є постом. Неможливо займатися духовними вправами пересичуючись черевом. Відтак і саме утримання в їжі, без посту духовного, перетворюється на банальну дієту.

«Користь посту не обмежуй одним утриманням від харчів, тому що справжній піст є утриманням від злих справ. Розв’яжи кайдани неправди (Іс. 58, 6). Пробач ближньому образу; пробач йому борги. Постіться не в судах і в суперечках. Ти не їси м’яса, але поїдаєш брата. Утримуєшся від вина, але не утримуєш себе від образ. Чекаєш вечора, щоб скуштувати їжу, але цілий день витрачаєш в осудах» – повчає нас святитель Василій Великий. 3

Свята Чотиридесятниця дає можливість для кожної віруючої душі звершити духовне паломництво до основи нашої віри – святої Пасхи Хреста і Воскресіння. Здолавши поприще Великого Посту ми досягнемо з Христом Єрусалиму, перед нашим взором пройде Страсна Седмиця – ми станемо учасниками таїнства нашого Викуплення – Пасхи Хреста і тріумфу Пасхи Воскресіння. Про це говорить святитель Григорій Палама, пам’ять якого згадуватимемо у другу неділю Посту: «Якщо ти будеш дотримуватися посту таким чином, то не тільки станеш учасником страждань і смерті Господа, але і співвоскреснеш з Ним, і співвоцаришся з Христом у нескінченні віки, бо через піст ставши спорідненим подобі смерті Його, ти будеш учасником і воскресіння, і спадкоємцем життя в Ньому”. 4

У древності Чотиридесятниця була періодом катехізації, – навчання основам віри. Особливо актуальним є цей аспект Посту сьогодні, адже у переважної більшості наших прихожан знання своєї віри дуже поверхневе.

Через богослужіння Великого посту Церква відкриває нам неперевершену скарбницю багатовікової мудрості, що міститься у Святому Письмі, святоотцівських творах і богослужбових текстах. 

Нажаль, сьогоднішній ритм життя не дозволяє усім щодня насичуватися тієї мудрості на богослужінні. Втім, сучасність дає і свої переваги – на відміну від своїх предків, ми писемні усі. Свята Біблія є нині в кожного, святоотцівські творіння та богослужбові тексти доступні в мережі Інтернет.

Отже, закликаю і благословляю кожного з Вас, дорогі отці, брати і сестри, на період Великого Посту посилити читання Слова Божого, творів святих отців і вчителів Церкви. Хто ще не читає Євангелія, нехай положить собі за правило щоденне читання кількох глав. Хто вже чинить так, нехай посилить це правило Старим Завітом і творами святих отців.

Як ваш єпископ і пастир, вважаю своїм обов’язком нагадати кожному, що дотримання посту Святої Чотиридесятниці є обов’язковим для всіх без винятку християн. Церковні канони відлучають від Церкви тих, хто не дотримується Великого Посту. 69 правило Святих Апостолів гласить: «Якщо хто, єпископ, або пресвітер, або диякон, … не постить в святу Чотиридесятницю перед Пасхою, … окрім перешкоди від немочі тілесної: нехай буде вигнаний. Якщо ж мирянин: нехай буде відлучений». Отже, хто не постить у Святу Чотиридесятницю, нехай не обманює себе – він не є членом Церкви Христової.

Вступаючи у Великий пост, за християнським звичаєм, ми просимо пробачення один в одного. Закликаю вас, дорогі у Христі отці, брати і сестри, зробити це не формально, лише за церковним чином, а щиросердечно і по совісті. 

У свою чергу і я земно кланяюся кожному з вас і прошу простити мене, якщо кого образив чи засмутив, не зрозумів, або був неуважним.

Дорогі отці, брати і сестри! Вітаю вас з настанням весни духовної! «Ось тепер час сприятливий, ось тепер день спасіння» (2Кор.6,2). Скористаймося ж цим часом, щоб навести порядок у своїй душі, очиститися і преобразитися, ставши достойними високого звання учнів Христових!

Благословение Господне на вас, Того благодатию и человеколюбием всегда, ныне и присно и во веки веков!


+ НИКОДИМ, 

єпископ Володимир-Волинський і Ковельський


Прощена неділя, 6 березня 2011 р. 
м. Володимир-Волинський

1. Святитель Василій Великий. Про піст. Бесіда 1.


2. Тріодь Постная. Понеділок першої седмиці Великого посту. Стихира на утрені.


3. Святитель Василій Великий. Про піст. Бесіда 1.


4. Святитель Григорій Палама. Бесіда 13 на п’яту неділю посту.